Hvem er du egentlig?
Hvorfor er du interessert i det ene og ikke i det andre?
Hvorfor liker du noen farger bedre enn andre?
Hvorfor er søsken, med samme mor og far, ofte ulike?
Dette er et innlegg som svar på den flotte kommentaren til det forrige innlegget, fra amo sin blogg, en av mine følgere.
Hvorfor jeg starter med dette bildet? Fordi hun i sin presentasjon sier at hun elsker å se hvordan himmelen kan forandre seg fra dag til dag.
![]() |
Illustrasjon hentet fra Fargene forteller |
Hun forteller i kommentaren at hun er glad i den rød-oransje fargen, og at det er hennes favorittfarge når det gjelder klær. Hennes to søstre har helt andre fargepreferanser. Hvorfor? De tre er kanskje ulike mennesketyper, selv om hun sier at de er ganske like. De kan ha flere ting felles, men også ha viktige egenskaper som er ulike.
I boken min skriver jeg om dette, beskriver de syv ulike mennesketypene, og ved hjelp av arbeidsheftet som følger med, kan man kartlegge seg. Det er spennende - og ikke minst nyttig!
Hun sier blant annet at den oransje fargen ".....heva mitt eige stemningsleie i tider der redusert helse har vore plagsomt".
Og det er ikke det minste merkelig, for oransje er livsgledens farge!
Jeg kjenner ikke Amo, men i presentasjonen sier hun at hun er utdannet sykepleier, og at hun også har vært lærer i mange år. Jeg tror jeg aner i hvilken av de syv mennesketypene mange av hennes egenskaper hører hjemme i, og kanskje også hvilken type egenskaper hun har på 2. plass. Hun er glad i naturen - det vet vi ut fra blogginnleggene hennes, og hun er glad i å gå på tur, og hun er tydeligvis et familiemenneske.
Jeg skulle gjerne like å bli kjent med Amo. Tror det vil være et svært hyggelig bekjentskap!
I kommentaren forteller hun om da hun og hennes to søstre skulle titte på klær.
Den yngste søsteren satte kursen rett mot klær i lyse, kjølige farger. Den andre søsteren var interessert i klær i sort og hvitt, mens hun selv ble trukket mot de oransje, men også mot blått.
Hvorfor blått mon tro? Oransje og blått er rake motsetninger innen fargepsykologien.


Her er Hillary Clinton i blått, hun er jo mye i mediebildet for tiden. I fargepsykologien er blått en mental farge, og den fremmer komunikasjon både skriftlig og muntlig. Og sannelig kan hun trenge denne fargen nå!
Den nederlandske skøyteløperen Sven Kramer er kledd i oransje, som er kongehuset Oranjen sin farge. Det er en fysisk farge, som fremmer bevegelse og fysisk aktivitet. I tillegg er den, som sagt, livsgledens farge. Og når man ser nederlandske supportere på tribunen, kledd i oransje, er det humør og glede!
Men i den oransjefargen Kramer har på seg er det mye gult. Den kan virke veldig urolig. Amo liker bedre den rød-oransje, som ofte kalles fersken, og det samme gjør jeg.

Amo forteller også i kommentaren sin at hun en gang var på et kurs med en sykepleier, som fremhevet oransje som en god farge for pasientene. En meget klok sykepleier! Dessverre har ikke helsevesenet tenkt nok på farger i sykehus, sykehjem og hjem for eldre.
Men allerede i 2007 laget min sønn, som er kokk, og jeg en artikkel om mat og ferskenfarge, og hvordan den fargen kan skjerpe apetitten til eldre og syke.
Vi viste bl.a. bilder av hvite fiskeboller i hvit saus på hvit tallerken, og den samme maten på en tallerken med en ferskenfarget kant, og med noen grønne blader og tre reker på toppen. Prøv selv - da ser du forskjellen, og hva farger kan gjøre!
Nå i år har en gruppe i Stavanger tatt opp temaet, og forsker videre på dette.
Du kan også lese tidligere innlegg om mennesketyper på denne bloggen, bl.a. fra søndag 22. mai 2011, og lørdag 13. desember 2014, og det er flere. Søk nede til høyre i bloggen.
Og er du blitt veldig nysgjerrig - kjøp boken og bruk arbeidsheftet til å kartlegge dere. Det er både spennende, morsomt og nyttig. Jeg gjør det når jeg foreleser på skoler, og elevene synes det er kjempespennende. Mine tre voksne barnebarn har gjort det (uten påtrykk fra meg), og det er nyttig bl.a. når det gjelder valg av utdannelse og jobb.
Farger er et tema som spesielt interesserer kvinner, men det er like viktige for menn. Farger er viktig både for trivsel, helse og velvære! Jeg har holdt foredrag og kurs rundt i hele landet for bedrifter og ulike lag og foreninger, bl.a. mange for Bygdekvinnene.
Hvis du, Amo er interessert, og er med i et lag, kommer jeg gjerne til dere!
Farger er et tema som spesielt interesserer kvinner, men det er like viktige for menn. Farger er viktig både for trivsel, helse og velvære! Jeg har holdt foredrag og kurs rundt i hele landet for bedrifter og ulike lag og foreninger, bl.a. mange for Bygdekvinnene.
Hvis du, Amo er interessert, og er med i et lag, kommer jeg gjerne til dere!
Har du spørsmål, bare ta kontakt! Hilsen fra Tove.